GELECEK BÜLTENİ 7

Gelecek Akademisi Güz Kayıtları Başladı!
Gelecek Akademisi 2017 güz dönemi kayıtları başladı. Türkiyenin en büyük açık akademisi yeni döneme hazır. Geleceğe değer katmak isteyen farklı disiplinlerden gönüllülerle bilimi yeniden şekillendirmeye ne dersin? Biz seninle bunu yapmaktan heyecan duyuyoruz. Sen de aramıza katıl!
Son Kayıt: 20 Eylül 2017

Kayıt için: http://futurescience.geleceginbilimi.com


Atölyeler Bölgelere Ayrıldı!

Geleceğin Bilimi ekibi İstanbul’da daha dinamik ve daha verimli çalışmalar kaydetmek amacıyla atölyeleri bölgelere ayırdı. Bu sayede kolaylaşan iletişim ve ulaşım ile atölyeler daha aktif bir hal alacak. Sen de bölgendeki seçeceğin veya kuracağın atölye ile buraya tıklayarak aramıza katılabilirsin!


2017-2018 Planlama Kampı Hazırlıkları Başladı!
Geleceğin Bilimi ekip üyeleri ile İstanbul Medipol Üniversitesi’nde 19-22 Ağustos tarihleri arasında bir planlama kampı düzenlenecek. Bu kampta Geleceğin Bilimi üyeleri birbirleriyle isteklerini, önerilerini paylaşacak ve önümüzdeki dönem aktif rol alabileceği alanları belirleyecek. Aynı zamanda 2017-2018 dönemi boyunca yapılacak etkinliklerin planlamaları oluşturulacak.

Geleceğe Dönüş Şimdi Merzifon’da!
Lisans öncesi öğrencilerinin gruplar halinde öğrenme metodu ile çalışmasına önderlik edilmesini esas alan Geleceğe Dönüş ekibi, bilimsel çalışmalara yönelik motivasyon sağlayarak lise öğrencilerini, araştırmaya ve multidisipliner projeler yapmaya yönlendirmeyi hedefliyor. Bu amaç doğrultusunda çeşitli liselerle kurulan kontak sayesinde geleceği değiştirecek gençler keşfediliyor. Giderek büyüyen Geleceğe Dönüş ailesi şimdi de Merzifon’da.

Siz de Geleceğe Dönüş’te yerinizi almak istiyorsanız kayıt için:
http://gelecegedonus.medipol.edu.tr/gelecege-donus/


Bursa Yaz Akademisi Etkinlikleri Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Bursa Yaz Akademisi ekibi, 3 Ağustos’ta Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’ne bir gezi düzenledi. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, eğitici ve bir o kadar da şaşırtıcı, öğretici deney düzenekleriyle Geleceğin Bilimi üyelerini karşıladı. Dönen yollardan sarkaçlara, elektrik motorlarından baraj düzeneklerine kadar 270 farklı konsepti inceleme fırsatını bulan Bursa Yaz Akademisi, liseli arkadaşlardan mühendislere, psikolojisinden elektronik mühendisliğine kadar farklı alanlarda ama ortak paydalarda olan bir dünya bilim sevdalısı insanla tanıştı. Nihayetinde ortaya yeni dostluklarla beraber bir sürü yeni bilgi ve tecrübe edinildi. Yeni etkinlikler için de planlamalar yapıldı.

10 Ağustos’ta ise Bursa Reşat Oyal Kültürparkı’nda buluşan Bursa Yaz Akademisi, sanayi devrimi olarak neler yaşandığı, hayatımızda ne gibi değişikliklere yol açtığı, değişen teknoloji ile birlikte ihtiyaç duyulan ürünlerin üretiminde aktif hale gelecek akıllı fabrikalar ve bu ürünlerin üretiminde gerekli olacak robotların işleyişi, ne tür özelliklere sahip olacakları ve bu sisteme ne şekilde ayak uydurulması gerektiği konusunda fikirler dile getirildi. Yeni yetişen neslin nasıl bilinçlendirilmesi gerektiği ve ülkeye nitelikli gençlerin nasıl katılacağı konusunda tartışıldı. Son olarak uzay bilimi hakkında yapılan çalışmalardan bahsedilerek toplantıya son verildi.

 

Konya’da Sosyal Değişim Atölyesi Kuruldu!
Konya’da Sosyal Değişim atölyesi hayata geçirildi. İlk toplantılarını 8 Ağustos’ta gerçekleştiren Konya Sosyal Değişim Atölyesi üyeleri, şehirde ve ülkede çocuk gelişimi ve çocuk istismarı üzerine nasıl çalışmalar yapılabilir, çocuklara kitap okuma alışkanlığı nasıl kazandırılabilir, onlara yararlı olabilecek eğlence mekanları nasıl düzenlenebilir, il halk kütüphanesinin çocuk kitaplığı bölümü nasıl canlandırılabilir gibi soruların üzerinde durdu.