GELECEK BÜLTENİ 4

 

İstanbul Yaz Akademisinde Bu Hafta
İstanbul Yaz Akademisi 2. bölge 30 Haziran’da demlenme toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda yazın gerçekleştirilecek olan etkinliklerin planlamaları yapıldı. Ayrıca yapılacak olan Fotoğraf Maratonu’nun detayları belirlendi.
5. Bölge de 3o Haziran’da Prof. Dr. Necmettin Erbakan Külliyesi’nde toplantılarını gerçekleştirdi. Yaza dair planların oluşturulduğu bu toplantıda bir sonraki etkinlik kararlaştırıldı. Yaz Akademisi 4. Bölge ise 2 Temmuz’da ilk demlenme toplantılarını gerçekleştirdi. Kültürel ve teknik planlamaların yanında eğlenceli aktivitelerin projeleşmesi için de kollar sıvandı.

 

Promising Countries 1.0 Gerçekleşti
Geleceğin Bilimi Global Ekibi, Promising Countries 1.0 etkinliğini 8 Temmuz’da gerçekleştirdi. Yapılan etkinlikte 6 ülkenin (Azerbaycan, Amerika, Suriye, Filistin, İtalya, Mısır) tanıtımı yapıldı. Geleceğin Bilimi ailesi tanıtılan ülkelerin kültürel, siyasi ve tarihi yapısını yakından öğrenme fırsatını yakaladı.

 

 

Geleceğin Bilimi’nde Bir Yeni Atölye: Milli Harp Atölyesi Kuruldu
Ülkemizin gerek ekonomik gerekse siyasi anlamda tam bağımsız bir ülke konumuna ulaşabilmesi için tüketen bir Türkiye’den üreten bir Türkiye’ye geçiş yapılması görüşünü savunan, ülkemiz içerisinde kendini spesifik konularda yetiştirmiş olan farklı üniversitelerin farklı bölümlerinden arkadaşları, Milli Harp Atölyesi adı altında birleştirmek gayesiyle oluşturulan bu atölye, gönüllü bireylerden oluşacak ve bu ekibin temel amacı; savunma sanayi alanındaki yenilikleri kamuoyu gündemine taşımak, gündemdeki gelişmeleri kamuoyu ile paylaşmak, ülkemizi sektörün lokomotifi haline getirebilmek ve daha ileri gidebilmek adına çeşitli çalışmalar düzenlemek olacak. Sen de bu atölyede yer almak istiyorsan buraya tıklayıp formu doldurman yeterli!

 


Sinirbilim Atölyesi Çalışmalarına Hızla Devam Ediyor

Sinirbilim atölyesi 9 Temmuz akşamı ilk online toplantısını Hangouts üzerinden gerçekleştirdi. Bu toplantıda “nöroimmünoloji” konusu derinlemesine tartışıldı.

Sinir Bilim Atölyesi “Sinirbilim Sözlüğü” ile karşılarınızda! Sinirbilim Atölyesi sinirbilimin anlaşılması güç terimlerini öğretmek amacıyla bilimin kapılarını sizlere aralıyor! Sen de bu bilim hazinesinden yararlanmak istiyorsan Instagram’dan @sinirbilimatolyesi‘ni takip edebilirsin.

 

Yaz Akademisinde Bu Hafta
Yaz Akademisi Türkiye’de demlenmeye hızla devam ediyor! Geleceğin Bilimi bu hafta Türkiye’nin 6 ilinde (Bursa, Yalova, Gaziantep, Konya, Ankara, Trabzon) demlenme toplantısı gerçekleştirerek yeni arkadaşlıklar kurdu.

Bursa Yaz Akademisi olarak demlenme toplantısın1 Temmuz’da gerçekleştirdi. Yeni arkadaşlıkların kurulduğu Bursa’da Geleceğin Bilimi tanıtıldı ve bir yol haritası oluşturuldu.

Konya Yaz Akademisi 9 Temmuz’da demlenme toplantısı düzenledi. Toplantıda çocuk istismarı üzerine farkındalık oluşturmak için bir sosyal değişim atölyesi kurulması planladı. Fotoğraf maratonunun Konya’da da yapılması düşünüldü. Düzenlenecek geziler belirlendi.

Yalova Yaz Akademisi demlenmelerini gerçekleştirdi. Toplantıda yapılacak etkinlikleri belirleyen Yalova ekibi, Yalova’nın köylerine bir gezi yapıp insanlarıyla hasbihal etmeyi planladı. Bunun dışında okumalar ve araştırmalar yapılması düşünüldü.

Gaziantep Yaz Akademisi 2 Temmuz’da Bülbülzade Vakfı’nda bir araya gelerek demlenme toplantısını gerçekleştirdi. Bülbülzade Vakfı’nın eğitim ve sosyal faaliyetler kompleksi gezildi ve vakıf çalışmaları hakkında bilgi edinildi. Geleceğin Bilimi’nin Gaziantep’e tanıtılması adına istişare edildi ve yazın nasıl geçirileceğine dair planlamalar yapıldı.

 

İstanbul Yaz Akademisi 4. Bölge Etkinlikleri
4. Bölge 7 Temmuz’da kitap tahlili etkinliği ile bir araya geldi. Seçilmiş ortak metinler aracılığıyla (Yusuf KAPLAN – Özlü bir medeniyet tasavvuru manifestosu, Halil İNALCIK – İstanbulun İncisi: Bedesten, BBC DERGİ – Beynimizin yarısıyla yaşayabilir miyiz?) beraberce bir fikir alışverişinde bulunuldu.

Yaz Akademisi 8 Temmuz’da 4. Bölge olarak tarihin hayatımızdaki yeri ve önemini kavrama amacıyla İslam Bilim ve Teknoloji Müzesinden başlayıp Büyük Saray Mozaikleri Müzesinde son bulan rota üzerine bir tarih maratonu gerçekleştirdi. Bu gezide İslam Bilim ve Teknoloji Müzesi, İstanbul Arkeloji Müzeleri, Topkapı Sarayı Müzesi (Süblime Porta + Harem Bölümü), Aya İrini Kilisesi, Ayasofya Camii, Sultan 3. Ahmet Çeşmesi, Şehzadeler Türbesi, Etnografya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Theodosius Dikilitaşı, Burmalı(Yılanlı) Taş, Örme Dikilitaş ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi ziyaret edildi.

 

Bursa Yaz Akademisi Hayrettin Akpınar Buluşması
Bursa Yaz Akademisi ekibi 7 Temmuz’da sayılı saat koleksiyonerlerinden olan Pırlant Saat yönetim kurulu başkanı Hayrettin Akpınar ile buluştu. “Zaman nedir? Saat ne için vardır? İslam medeniyetlerinde saate niçin bu kadar önem verilir? İnsan fıtratında zamanın yeri nedir?” gibi soruların cevaplarını engin tecrübeleri ve zamana hâkimiyetiyle Geleceğin Bilimi üyeleriyle paylaştı. Bununla da kalmayıp biri zaman ve saat ile ilgili diğerleri temel yazmalardan oluşan yaklaşık 2000 eseri içinde bulunduracak 2 adet kütüphane ve bir adet de saat müzesi açacağını müjdeledi.

 


Akademi 360 ve Takım Çantası Toplantısı 3.0

Her ayın ilk cuma günü düzenli olarak yapılan Akademi 360 ve Takım Çantası toplantıları Temmuz ayı döneminde Medipol Üniversitesi Unkapanı Kampüsü’nde saat 17.00′ de “AR-GE FAALİYETLERİ” hakkında atölyelerin kendi alanlarına göre hazırladığı çıktılar ile birlikte gerçekleştirildi.

 

 

Gelecek Medya Cordoba Ziyareti
Geleceğin Bilimi Medya ekibi, olarak GBf’17 forumundaki birbirinden özel röportajların montajlarını yapıp Youtube kanalında paylaşmak üzere Cordoba Animasyon Stüdyosu’na bir ziyarette bulundu. Sen de bu özel röportajları izlemek için buradan kanala abone olabilirsin!

 


Geleceğin Biliminde Hayal Takımı Temasları
Hayal Takımı ekibi 3 Temmuz’da Cüneyt Parlayan, Talip Alp, Turan Demircan ve aynı zamanda Önder Heyeti için Faik Tanrıkulu ile görüşmelerde bulundu. Japonya, Kanada, Hollanda ve Almanya’daki vakıf bağlantılarından bahseden hocalar, Geleceğin Bilimini daha dinamik hale getirebilmek için bir takım tavsiyeler verdi.

 


Geleceğin Biliminde Önümüzdeki Hafta

11 Temmuz Yalova Yaz Akademisi Toplantısı
11 Temmuz Diyarbakır Yaz Akademisi Toplantısı
14 Temmuz 3. Bölge Demlenme Toplantısı
14 Temmuz 4. Bölge İTÜ Teknokent Gezisi
15 Temmuz İstanbul 2. Bölge Tıbbi Bitkiler Bahçesi Gezisi
16 Temmuz Medya Ekibi Toplantısı
16 Temmuz 2. Bölge Toplantısı ve Ali Keşfet Ziyareti