Gelecek Bülteni 19

Bu bülten Gelecek Akademisi’ne özel çıkarılmıştır. Her Geleceğin Bilimi gönüllüsü, Gelecek Akademisi’nden bir şeyler öğrenmelidir.

Gelecek Akademisi
Gelecek Akademisi Yaşam Bilimleri, Sosyal Bilimler, Mühendislik ve Sanat alanında transdisipliner bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan tematik atölyelerden oluşmaktadır. Sinirbilimden uzaya, pedagojiden mimariye, transhümanizmden robotiğe kadar geleceğe dair konuşulması gereken, akla gelebilecek hemen her alanda 40’ın üstünde tematik atölyeyi kapsar.
Kendine özgü topluluklar olarak belli bir alanda yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi amaçlayan atölyeler, bu alanlarda üyelerine gelecek perspektifi kazandırmış olur.
 

Aile ve Kadın Atölyesi
Gelişen dünya ve seküler yaşam tarzı ilk önce aile kurumunda değişimler meydana getirdi. Geçmişten geleceğe kültürel kimliği koruyan ve temel yapı taşı olan ailede yaşanan farklılaşma, toplumun sosyokültürel dinamiklerine ne kadar yansıdı? Bunlar konuşuluyor. Pozitif gelişimlerin üzerine neler bina edebilir, negatif değişimler nasıl onarılır? Gelecekte aile kurumunu nerede görelecek? Halk nasıl görmek isteniyor ve sekülerizm nerede görmek istiyor…

Aile ve Kadın Atölyesi 8 Aralık saat 17.00’de “KADIN TOPLUMDA NEDEN KORUNMALI? ” adlı bir program düzenlendi. Programda Hukuk fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr.Selman Öğüt ile birlikte kadının toplumda neden korunamadığını konuşulup bilinçlenmek hedeflendi.

Anayasa Atölyesi
Anayasa hangi meslek grubundan ya da sosyal sınıftan olursa olsun toplumun her kesimini her yaş grubunu ilgilendiren hükümler içerir. Anayasa Atolyesi ülkede uzun yıllardır konuşulan yeni, sade ve sivil bir anayasa gerekliliğini göz önüne alarak, toplumun bu konuda bilinçlenmesini ve değer üretmesini amaçlar. Bunun için anayasal düzenlemelerin günlük yaşama etkilerini sistematik olarak inceleyip tartışarak bir anayasa farkındalığı oluşturmak istenilmektedir. Gelecekte toplumda şu yada bu şekilde söz sahibi olacak gençlerin anayasanın dinamiklerini anlayıp, tartışıp ve geliştirilmesine katkı vermesine çalışılmaktadır. Unutmamak gerekir ki gelecek, gelecek için çalışanlarındır.

Anayasa Atölyesi, 2 Aralık’da kişilerin hakları üzerinde bilgi alışverişi ve Sokratesin Savunması adlı kitabın mütalasını yaptı. Toplantı 10:30-13:00 arasında bir kafede gençlerin günlük olağan bir aktivitesi olarak gerçekleşti.

Neurogene Atölyesi
Gelişen teknoloji ve bitmek tükenmek bilmeyen merak hissi ile bilimin ışığında yeni şeyler öğreniliyor ve keşfediliyor. Her geçen gün artan farklı alanlardaki araştırmalar ile multidisipliner bir şekilde farklı perspektiflerden tek bir odak konuya ilişkin neredeyse tüm soruları cevaplanmakla kalmayıp aynı zamanda daha kompleks konulara dalışlar yapılıyor. Tüm bu kompleks konuların içerisinden en çok bilinmeyenli denklem olarak tanımlanabilecek, hatta ve hatta bu noktalara kadar getiren iki esas konu ile karşılaştırılıyor. Sinir sistemi ve Genetik! İşte her şey şimdi başlıyor. Sinirbilimi ve genetiği tam anlamıyla öğrenip onları multidisipliner bir şekilde tanımlamak, geliştirmek ve daha ileri taşımak, daha önce bahsedildiği gibi çok bilinmeyenli denklemin sadece birkaç x ve y bileşeni denilebilir. Neurogene atölyesi ise bu denklemi çözmeye başlamanın en güzel adımı.

Neurogene Atölyesi epigenetik ve bipolar konulu bir atölye toplantısını 1 Aralık’ta İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nde gerçekleştirdi…
8 Aralık’ta bu haftanın konusu olan “Hafızaya dair her şey” başlığını İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin kamelyasında konuşuldu.
Hafıza nedir?
Hafıza türleri nelerdir?
Beyinde hafıza ile ilişkili bölgeler.
Hafıza ile ilişkili genler ve ilginç vakalar.
Tüm bu başlıkları İclal Dilan’ın hazırlamış olduğu sunumla, interaktif bir şekilde tartışıldı.

Pedagoji Atölyesi
Bir gelecek hayal ediliyor! Duyarlı, kendinin ve çevresinin farkında olan, hisseden…
Bir gelecek hayal ediliyor! Hayallere ve hayallerinin peşinde koşacak güce sahip, daima meraklı, durmadan deneyen…
Biliniliyor ki geleceğin inşaası çocukla başlar. Eğitimi ve eğitim sisteminin sorunlarını konuşacak; alternatif yaklaşımları, ev okulunu ve okulsuz eğitim incelenecek. Oyun tadındaki atölye faaliyetlerine sizleri de davet etmekte!

Pedagoji Atölyesi, çocukluğa ait temel kavramlar ve ebeveyn tutumları konulu toplantısını 2 Aralık’ta Hatrı Kahve’de gerçekleştirdi.

Sağlıklı Yaşam Atölyesi
Küçük dokunuşlar büyük mutluluklar getirsin! Artan hastalıklara karşı çaresiz kalmadığınız ve önlemlerinizi alabildiğiniz günler hiç de uzak değil. Yaşamda sağlık farkındalığı artsın diye çıkılan bu yolda birlikte öğrenilecek. Sağlıklı yaşam paylaştıkça artsın!

Diyarbakır Sağlıklı Yaşam Atölyesi, Diyabet konulu toplantısını 5 Aralık’ta Dicle Üniversitesi Öğrenci Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirdi.