IMG_4393

Gelecek Akademisi nedir?

 

Gelecek Akademisi Yaşam Bilimleri, Sosyal Bilimler, Mühendislik ve Sanat alanında transdisipliner bir bakış açısı kazandırmayı amaçlayan tematik atölyelerden oluşmaktadır. Sinirbilimden uzaya, pedagojiden mimariye, büyük veriden siyasal teoriye kadar geleceğe dair konuşulması gereken akla gelebilecek hemen her alanda 30’un üstünde tematik atölyeyi kapsar. Kendine özgü topluluklar olarak belli bir alanda gelecek tasavvuru geliştirmeyi ve yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi  amaçlayan atölyeler, bu alanlarda üyelerine hem bakış açısı hem de gelecek perspektifi kazandırmış olur.

BİRİMLER

 • Atölyeler

  Kendine özgü topluluklar olarak belli bir alanda gelecek tasavvuru geliştirmeyi ve yenilikçi fikirleri hayata geçirmeyi amaçlayan atölyeler, bu alanlarda üyelerine hem bakış açısı hem de gelecek perspektifi..

 • Gelecek Konuşmaları

  GK, geleceği şekillendirecek fikirlerin, ilham veren hikayelerin, dün-bugün-yarın üçlemesinin bilimle yoğurulmuş halinin sunulduğu bir sahnedir. Burada Geleceğin Bilimi'nin ruhu olan disiplinlerarası iletişim bir bedene..

 • Akademi 360°

  Akademi360, tüm Gelecek Akademisi üyelerinin her ay bir araya gelerek konuşulması ve çözülmesi gereken durumları tartışmak üzere toplandıkları etkinliktir. Her alandan farklı perspektiflerin sunulduğu ve..

 • Podcast

  Bölümler halinde internet üzerinden indirilebilen yayınlar, videolar bütünü olan Podcast, son zamanların en kullanışlı medya ağlarından biri haline gelmiştir. Gelecek Akademisi de her ay sizleri bu yayınlarda bir araya..

 • Takım Çantası

  Gelecek Akademisi Atölyelerinde bir dönem boyunca aktif çalışan ve alanına katkı yapmayı hedefleyen arkadaşlar bir sonraki kademe olan Takıma geçerler. Tüm aktif çalışan arkadaşların bir arada bulunduğu..

GELECEK ATÖLYELERİ NASIL İŞLER?

 

Atölyelerin yol haritası ilk Demlenme Toplantılarında katılımcılar tarafından istekler ve beklentiler doğrultusunda belirlenir. Atölyeler katılımcılar ile şekillenir ve kendi kendini yöneten özgün topluluklar olarak ilerler.

Atölye içinde belirlenen yol haritası takibini yapan ve atölye içindeki dinamizmi koruyan Atölye Kaptanları, her atölyenin kendi çatısı altında gerekli yönlendirmeleri yapacak ve ihtiyaç duyulan konularda danışılabilecek Atölye Mentörü yer almaktadır.

Gelecek Akademisi bir yılda Güz ve Bahar olmak üzere 2 dönemdir. Her dönem atölyede aktiflik gösteren katılımcılar atölye takımına dahil olur. Takımların amacı bilgi birikimini sağlayarak bunları projelere çevirmektir.

2016’dan beri İstanbul‘da aktif çalışma yürüten Gelecek Akademisi, 2017 Bahar dönemi ile birlikte Ankara ve Konya‘da da geleceğe yön vermek amacı ile kurulup, aktif atölye çalışmalarına başladı.